Patron szkoły

Jan Czekanowski (1882-1965), polski podróżnik, antropolog, etnolog, statystyk, demograf, profesor uniwersytetów we Lwowie, Lublinie, Poznaniu, członek PAN.

Wykształcenie etnografa i antropologa zdobył w Zurychu i Berlinie. Jako asystent Muzeum Etnograficznego w Berlinie uczestniczył w wyprawie do Afryki Równikowej. Po powrocie usystematyzował zebrane materiały antropologiczne i etnograficzne, które zostały wydane aż w pięciu tomach. Wkrótce wyjechał do Petersburga, a w wieku 31 lat wrócił do kraju i zajął się wszechstronną działalnością naukową.

Po II wojnie światowej przeprowadził badania dynamiki rozwoju ludności w okresie 1937-46 i strat ludnościowych Polski. Napisał wiele artykułów, rozpraw i książek m.in. „Zarys antropologii Polski”, „W głąb lasów Aruwimi”, „Dziennik wyprawy do Afryki Środkowej”.

Więcej informacji o prof. Janie Czekanowskim można znaleźć w prezentacji, która zawiera m. in.: skróconą biografię, w tym informacje o związkach profesora z Cmolasem, oryginalne zdjęcia ze słynnej wyprawy do Afryki, archiwalne zdjęcia z uroczystej akademii z okazji 10-lecia nadania szkole imienia prof. Jana Czekanowskiego (2000 r.).

Jan Czekanowski – Patron SP Cmolas (Prezentacja PDF w arch. zip, 3,36 MB)

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status