Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

„ A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.
Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”
(Franciszek Ksawery Dmochowski)

21 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej w Cmolasie został upamiętniony Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Obchody tego święta zwracają szczególną uwagę na potrzebę troski o język polski, a także jego promocję i ochronę.

Tego dnia uczniowie mieli możliwość poznać w kreatywny sposób zagadnienia z nauki o języku, ortografii i literatury. Chętni uczniowie wzięli udział w Szkolnym Konkursie Polonistycznym na plakat promujący język ojczysty. Do głównych celów konkursu należało uwrażliwienie uczniów na piękno języka polskiego oraz zmotywowanie ich do poprawnego mówienia i pisania. I miejsce zajęła Sonia Rzeszutek z kl. 8 b, II miejsce Kinga Galej z kl. 7 b,  III  miejsce Dominika Wrzask z kl. 8 b. Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Lewandowska z kl. 4 b, Julia Maciąg z kl. 6 b i Jakub Jachyra z kl. 8 a. Ogromną atrakcją dla uczniów było także wymyślanie i zapisywanie na kartkach swoich ulubionych słów, które później pięknie ozdabiali. Wszystkie plakaty i wybrane słowa zostały zaprezentowane w holu szkoły.

Wszelkie błędy językowe, które pojawiają się w naszych wypowiedziach można wyeliminować z naszego języka dzięki częstemu korzystaniu z różnego rodzaju słowników. W związku z tym w naszej szkoły można było obejrzeć piękną wystawę słowników. Wyeksponowano takie pozycje jak: słownik języka polskiego, ortograficzny, etymologiczny, frazeologiczny, poprawnej polszczyzny, synonimów, antonimów i terminów literackich.

Uczniowie na przerwach mogli uczestniczyć w zabawach ortograficznych i językowych, prowadzonych przez szóstoklasistów, w których nagrodami były cukierki, Uczestnicy wskazywali na poprawne i niewłaściwe formy w zakresie ortografii, mierzyli się z łamańcami językowymi, a dzieci z klas I-III miały okazję zaprezentować swoje umiejętności głośnego czytania. W czasie przerw każdy mógł posłuchać najpopularniejszych polskich utworów. Prawdziwą ucztą dla ducha była gra Jakuba Serafina z kl. 5 b na akordeonie. Całość dopełniły wspaniałe dekoracje wykonane przez społeczność szkolną.

Warto pamiętać, że to, jaki jest język, zależy od nas – jego użytkowników.

Gra Jakuba Serafina na akordeonie

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status