Wizyta gości z Belgii – Projekt “Szkoła 6.0”

W związku z uczestnictwem w projekcie „Szkoła 6.0”,  we wtorek, 25 lutego w naszej szkole gościliśmy p. Elżbietę Grabiec – dyrektor Polskiej Szkoły im. Wisławy Szymborskiej w Leuven. Podczas uroczystej akademii, w której uczestniczył p. Eugeniusz Galek – wójt gminy Cmolas, zapoznaliśmy całą społeczność szkolną z dotychczasowymi działaniami projektu.

Na ręce p. dyrektor od władz gminy i dyrekcji szkoły zostały przekazane do Belgii publikacje i albumy o naszym regionie.

Zarówno p. wójt, jak i p. dyrektor szkoły w Leuven wyrazili chęć dalszej współpracy między szkołami. Cieszymy się, że nasze działania są wspierane przez władze lokalne. Pan wójt obiecał, że będzie nas wspierał w realizacji projektu.

Nasz gość opowiedziała nam, jak wygląda nauczanie w polskiej szkole za granicą, z jakimi problemami zmagają się na co dzień uczniowie i nauczyciele. Dowiedzieliśmy się, jakie trudności muszą pokonywać uczniowie w związku z barierami językowymi.  Uświadomiliśmy się nawzajem, jak ważnym przedsięwzięciem dla obu szkół jest udział w projekcie „Szkoła 6.0” i jakie wymierne korzyści niosą działania naszych uczniów.

Ze wzruszeniem, a niektórzy z  odrobiną zazdrości przyglądali się jak rozwijają się przyjaźnie polsko – polonijne. Natalia i Mila mogły się pierwszy raz spotkać, a ich znajomość od dziś nie jest już tylko listowna. Uczennica z Belgii w tym dniu uczestniczyła w lekcji języka polskiego. Uśmiechy z twarzy dziewczynek  nie schodziły.  To dowód na to, że nasze działania mają sens i są potrzebne.

Pan wójt wręczył na akademii dyplom dla klasy 7b za zdobycie I miejsca w konkursie organizowanym podczas Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W obu szkołach ten dzień realizowaliśmy według wspólnego scenariusza. Materiały opracowane przez p. Edytę Urban posłużyły polskim uczniom za granicą w doskonaleniu znajomości języka polskiego.

Pani Urszula Blat z Radia Cmolas udokumentowała całe przedsięwzięcie, a po uroczystości przeprowadziła wywiad z p. dyrektor E. Grabiec oraz p. E. Łagoda- koordynatorem projektu. O czym Panie rozmawiały, będzie można posłuchać w internetowej rozgłośni „Radia Cmolas”.

Współpraca partnerska obu szkół daje wymierne korzyści.  Pomysłów mamy wiele i zachęcamy wszystkich uczniów do zaangażowania w realizację naszych dalszych działań.

Fotogaleria z wydarzenia

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status