Wizyta gości z Belgii – Projekt “Szkoła 6.0”
W związku z uczestnictwem w projekcie „Szkoła 6.0”, we wtorek, 25 lutego w naszej szkole gościliśmy p. Elżbietę Grabiec – dyrektor Polskiej Szkoły im. Wisławy Szymborskiej w Leuven. Podczas uroczystej akademii, w której uczestniczył p. Eugeniusz Galek – wójt gminy Cmolas, zapoznaliśmy całą społeczność szkolną z dotychczasowymi działaniami projektu.
Na ręce p. dyrektor od władz gminy i dyrekcji szkoły zostały przekazane do Belgii publikacje i albumy o naszym regionie.
Zarówno p. wójt, jak i p. dyrektor szkoły w Leuven wyrazili chęć dalszej współpracy między szkołami. Cieszymy się, że nasze działania są wspierane przez władze lokalne. Pan wójt obiecał, że będzie nas wspierał w realizacji projektu.
Nasz gość opowiedziała nam, jak wygląda nauczanie w polskiej szkole za granicą, z jakimi problemami zmagają się na co dzień uczniowie i nauczyciele. Dowiedzieliśmy się, jakie trudności muszą pokonywać uczniowie w związku z barierami językowymi. Uświadomiliśmy się nawzajem, jak ważnym przedsięwzięciem dla obu szkół jest udział w projekcie „Szkoła 6.0” i jakie wymierne korzyści niosą działania naszych uczniów.
Ze wzruszeniem, a niektórzy z odrobiną zazdrości przyglądali się jak rozwijają się przyjaźnie polsko – polonijne. Natalia i Mila mogły się pierwszy raz spotkać, a ich znajomość od dziś nie jest już tylko listowna. Uczennica z Belgii w tym dniu uczestniczyła w lekcji języka polskiego. Uśmiechy z twarzy dziewczynek nie schodziły. To dowód na to, że nasze działania mają sens i są potrzebne.
Pan wójt wręczył na akademii dyplom dla klasy 7b za zdobycie I miejsca w konkursie organizowanym podczas Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W obu szkołach ten dzień realizowaliśmy według wspólnego scenariusza. Materiały opracowane przez p. Edytę Urban posłużyły polskim uczniom za granicą w doskonaleniu znajomości języka polskiego.
Pani Urszula Blat z Radia Cmolas udokumentowała całe przedsięwzięcie, a po uroczystości przeprowadziła wywiad z p. dyrektor E. Grabiec oraz p. E. Łagoda- koordynatorem projektu. O czym Panie rozmawiały, będzie można posłuchać w internetowej rozgłośni „Radia Cmolas”.
Współpraca partnerska obu szkół daje wymierne korzyści. Pomysłów mamy wiele i zachęcamy wszystkich uczniów do zaangażowania w realizację naszych dalszych działań.