“Poczytaj mi, proszę”
10 stycznia 2023 roku w ramach autorskiego Projektu Edukacyjnego „Poczytaj mi, proszę” w rolę lektora głośnego czytania dla klas I – III wcielił się Pan Józef Babiarz – dyrektor naszej szkoły. Przybliżył uczniom mało znaną, polską bajkę/baśń pt. „Żelazne trzewiczki”. Słuchacze w skupieniu i z ciekawością wsłuchiwali się w kolejne wersy czytanej baśni. Nie umknęło to uwadze naszego gościa, który sprawdził uważność słuchaczy, zadając pytania do przeczytanego tekstu. Ucieszył się, że uczniowie słuchali z uwagą i zrozumieniem.
Najpiękniejsze w bajkach jest to, że każdy słuchacz lub czytelnik wchodzi w piękny, magiczny świat, gdzie mimo wielu trudów i życiowych przeszkód napotykanych przez bohaterów zawsze na końcu tej niełatwej drogi „żyje się długo i szczęśliwie”. I to jeden z naszych celów, aby poprzez czytanie różnych bajek, baśni, opowieści, ukazywać dzieciom, że do celu dąży się małymi krokami. Chociaż napotkamy na różne przeszkody, załóżmy „żelazne trzewiki” i idźmy dalej. Liczy się już sama droga/próba zrobienia czegoś, a nie finalny efekt, który jest uwieńczeniem naszej drogi dotarcia do celu. „Chcemy baśni, chcemy bajek! Świat się lepszy przez nie staje…”
W nieco mniejszym gronie, w klasie 2b w grudniu 2022 roku spotkaliśmy się na głośnym czytaniu z Panią Elżbietą Kubińską – babcią Maksymiliana i Wiktorii. Pani Ela przybliżyła drugoklasistom polską bajkę/baśń pt. „Szklana góra”. Utwór o odwadze i wytrwałości spodobał się słuchającym, czego wyrazem była cisza i skupienie w trakcie czytania, a także żwawa rozmowa z naszym gościem w trakcie i po przeczytaniu baśni. Czytajmy dzieciom bajki, baśnie, gdyż to one uczą wartości i dają czytelnikom i słuchaczom wiele radości. Słuchając bajek, dzieci uczą się, jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Rozładowują napięcia i pokazują, jak funkcjonować między ludźmi.