Pasowanie na czytelnika

Biblioteka Szkoły Podstawowej im. prof. Jana Czekanowskiego w Cmolasie poszerzyła grono swoich czytelników o uczniów z klas: 1 a i 1 b. 13 grudnia pierwszoklasiści razem ze swoimi wychowawczyniami odwiedzili bibliotekę i uczestniczyli w uroczystości pasowania na czytelnika. Ale zanim uczniowie zdobyli tytuły czytelników musieli wykonać kilka zadań. Pierwszym zadaniem była nauka krótkiego wierszyka: “Głowa, kolana, uszy, piety, jestem dzisiaj uśmiechnięty! Głowa, kolana, uszy, twarz, naszego czytania nadszedł czas!” Uczniowie wysłuchali informacji o bibliotece szkolnej, zasadach zachowania i zasadach wypożyczania książek. Pierwszoklasiści wykazali się znajomością książek dla dzieci odgadując tytuły bajek i baśni, uczestnicząc w zabawie w skojarzenia i wysłuchując czytanego fragmentu książki.

Po podsumowaniu wykonanych przez dzieci zadań i po uzyskaniu akceptacji pań wychowawczyń obu klas, które stwierdziły, że dzieci mogą zostać oficjalnie pasowane na czytelników, nadszedł wyczekiwany przez wszystkich moment. Pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę, w której obiecali sięgać po książki z radością, korzystać z ich mądrości oraz dbać o nie. Następnie zostali pasowani na czytelnika/czytelniczkę biblioteki szkolnej. Każde dziecko otrzymało od bibliotekarki pamiątkowy dyplom a od pań wychowawczyń piękne medale czytelnika do zawieszenia na swoich szyjach. Zwieńczeniem uroczystości w bibliotece było wypożyczenie przez dzieci swoich pierwszych książek.

Spotkanie w bibliotece przebiegło w miłej atmosferze. Na zakończenie uczniowie zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów. Oby entuzjazm młodych czytelników nie przeminął i zostali miłośnikami czytania książek!

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status