,,Ojczyzna wolna i niepodległa’’

11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych dat w dziejach naszego narodu. Listopad 1918 roku wieńczy blisko półtorawieczne dążenia kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej, na skutek zaborów, niepodległości. Niepodległość wywalczyli sobie sami Polacy wykorzystując zaistniałe sprzyjające okoliczności historyczne.

11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo.

Z tej okazji w czwartek 09 listopada 2023 r. w naszej szkole, na hali widowiskowo – sportowej, odbyła się uroczysta akademia.

Uroczystość rozpoczął Pan Dyrektor Józef Babiarz wprowadzeniem sztandaru szkoły.

W tym roku szkolnym, również wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji pt.,,Szkoła do hymnu’’. Cała społeczność szkolna zaśpiewała Hymn Narodowy.

Młodzież recytując wiersze i śpiewając pieśni patriotyczne, przypomniała trudną historię narodu polskiego, okres zaborów i represji, germanizacji i rusyfikacji, czas I wojny światowej i nadziei Polaków na uzyskanie upragnionej wolność. Pieśń pt. ,,Biały krzyż’’ oraz uroczyste obchody Święta Niepodległości jest symbolem wdzięczności i  pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

W akademii wzięły, również aktywny udział młodsze klasy, które samodzielnie wykonały flagi, kotyliony i inne ozdoby patriotyczne. Uczniowie klasy III A, pod opieką p. Marioli Wiśniewskiej, maszerując, dostojnie zaśpiewali pieśń pt.,,My Pierwsza Brygada’’.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły – ,, zerówiaczki’’, przygotowani przez p. Katarzynę Lewandowską, ubrani w barwy narodowe, pokazali swój patriotyzm poprzez wykonanie pięknego tańca.

Nad oprawą muzyczną i obsługą techniczną czuwała p. Katarzyna  Liszcz – Starzec, oprawę plastyczną przygotowała p. Alina Stec.

Święto Niepodległości w naszej szkole było bardzo uroczyste, uczniowie uczcili ten dzień, poprzez odświętny strój, na holu umieszczone zostały plakaty, a w salach lekcyjnych wszystkie klasy, wykonały gazetki ścienne.

Kończąc akademię Pan Dyrektor, odniósł się do problemów współczesnego świata: trwających wojen i konfliktów zbrojnych. Podkreślił jak cenna zawsze jest niepodległość i życie w wolnym kraju.

Pamięć o historycznym dniu sprzed 105 lat, kiedy Polska odzyskała Niepodległość i Wolność, do dziś pozostaje dla nas źródłem inspiracji do działania na rzecz dobra naszej ojczyzny – Polski.

 

 

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status