“Szkoła Pamięta”

W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji MEiN “Szkoła Pamięta”. Koordynatorem tego przedsięwzięcia była p. Alicja Serafin.

Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych.

W tym tygodniu w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

W roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – udział w akcji ma na celu uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ostatnich dniach października przed 1 listopada w naszej szkole zostały zorganizowane następujące przedsięwzięcia:

Uczniowie wzięli udział w akcji Światełko Pamięci dla Łyczakowa. Bardzo chętnie przynosili znicze, które zostały przekazana na ten szczytny cel. Na Cmentarzu Łyczakowskim, Polacy ze Lwowa 1 listopada rozpalą białe i czerwone znicze z Polski.

Przedstawiciele Samorządu Szkolnego we współpracy ze Szkolnym Kołem Caritas oraz wychowawcy ze swoim podopiecznymi, odwiedzali cmentarz parafialny w Cmolasie. Uczniowie zapalali znicze na grobach zmarłych nauczycieli, katechetów, żołnierzy i osób zasłużonych dla regionu, wspólnie modlili się za zmarłych.

Celem tego przedsięwzięcia było kształtowanie wśród uczniów pamięci o zmarłych, którzy odeszli do wieczności.

Uczniowie przygotowali gazetki ścienne i dekoracje upamiętniające ważne wydarzenie historyczne – Odzyskanie przez Polkę Niepodległości.

Na lekcjach wychowawczych i na historii, nauczyciele przeprowadzili zajęcia o tematyce patriotycznej i moralnej nawiązującej do polskich tradycji świąt Zadusznych.

 

 

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status