Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Czwartego maja 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość rozpoczął Pan Dyrektor Józef Babiarz wprowadzeniem sztandaru szkoły.

Cała społeczność szkolna zaśpiewała Hymn Narodowy. Następnie Pan Dyrektor uzmysłowić wszystkim rolę i znaczenie takich słów, jak: Ojczyzna, Patriotyzm i Wolność.

Uczniowie klas starszych przygotowali występ słowno – muzyczny. W trakcie wystąpienia uczestnicy deklamowali wiersze oraz śpiewali pieśni patriotyczne. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń  3 maja 1791 roku i wyjaśnili wagę tego dnia dla wszystkich Polaków.

3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą w Europie, a drugą w świecie Konstytucję. Najważniejszym zadaniem Sejmu było uporządkowanie spraw ustrojowych Rzeczypospolitej. Ustawa regulowała prawa i obowiązki mieszkańców Rzeczypospolitej oraz zasady władzy państwowej.

W akademii wzięły również udział uczniowie z oddziałów zerowych, przygotowani przez  p. Justynę Augustyn i p. Katarzynę Lewandowską. Zaprezentowany przez nich układ do Walca a-moll Fryderyka Chopina uświetnił akademię. Postawa i zaangażowanie naszych uczniów w uczczenie Święta Konstytucji 3 Maja wykazała poczucie tożsamości narodowej, dumy bycia Polakiem, która pozwala przetrwać każdy, nawet najtrudniejszy czas.

Na zakończenie wystąpił P. Dyrektor Józef Babiarz, który podziękował uczestnikom i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie przedstawienia oraz wręczył dyplom Laureatce Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego – Jagodzie Urban, dziękując jednocześnie p. Ryszardowi Gawłowi za przygotowanie uczennicy do konkursu.

Oprawę muzyczną przygotowała p. Katarzyna  Liszcz – Starzec, plastyczną p. Renata Krakowska, a obsługą techniczną zajął się p. Tomasz Wilk. Akademię przygotowały: p. Beata Jabłońska i p. Małgorzata Urbańczyk.

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status