Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Dzień Flagi RP, Święto Patrona

Na początku maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta:

1 maja – Państwowe Święto Pracy
2 maja – Państwowe Święto Flagi
3 maja – Narodowe Święto Konstytucji 3 maja

Po raz drugi obchody te odbywają się w czasie pandemii. Jednak to nie oznacza, że mamy o nich zapomnieć.

Majowe święta dla wszystkich Polaków na świecie są wpisane w tożsamość narodową.
W każdej polskiej szkole, kolejne rocznice tych ważnych, państwowych świąt obchodzi się  bardzo uroczyście. Śpiewane są podniosłe pieśni i recytowane patriotyczne wiersze. Celem tych wszystkich działań jest kształtowanie szacunku do  własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej.

Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej. 3 maja 1791 roku w Polsce uchwalono Konstytucję. Jest to najważniejszy dokument, który był bardzo potrzebny. Mógł on wzmocnić kraj i stworzyć  prawne podstawy do przekształcania go w państwo silne i nowoczesne.

Święta te są okazją do rozmowy o patriotyzmie, o znaczeniu Ojczyzny w naszym życiu i symbolach narodowych.

W naszej szkole tę rocznicę uczciliśmy, organizując kilka przedsięwzięć dla poszczególnych klas. Przedszkolaki i najmłodsi uczniowie wraz z wychowawczyniami namalowali Godło Polski, przygotowali chorągiewki biało – czerwone i kotyliony, a klasy starsze prezentacje multimedialne. Oprócz w/w przedsięwzięć uczniowie oglądali filmy dotyczące Konstytucji 3 maja, symboli narodowych oraz ich poszanowania. Omawiali postaci – Polaków Patriotów oraz dyskutowali o tym, jak można w dobie pandemii uczcić uroczystości majowe.

Oprócz w/w świąt zarówno nasza szkoła, jak i partnerska szkoła w Leuven obchodzi Święto Patrona. Ze względu na restrykcje klasy IV -VIII nie mogą spotkać się w szkołach, aby uczcić postać Jana Czekanowskiego i Wisławy Szymborskiej. Chcieliśmy jednak zachować tradycje, dlatego uczniowie recytowali wiersze Noblistki online, wykonywali prace plastyczne i multimedialne oraz sami pisali utwory liryczne poświęcone naszemu patronowi.

Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w akcji, otrzymali punkty dodatnie.

Serdecznie dziękujemy całej SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ i RODZICOM za zaangażowanie i czas poświęcony na wykonanie pracy. Ilość przesłanych materiałów przerosła nasze oczekiwania. Jesteśmy mile zaskoczone faktem, że w tak trudnych czasach udało się uczcić, jakże ważne dla Polaków majowe święta.

 Edyta Urban, Elżbieta Łagoda

Poniżej znajdują się wiersze naszych uczniów, natomiast w linkach są umieszczone prace plastyczne, zdjęcia kotylionów i chorągiewek oraz prezentacje multimedialne.

wiersze

prezentacje o patronie szkoły

chorągiewki i kotyliony – prace uczniowskie

Jan Czekanowski i Wisława Szymborska-portrety patronów szkół partnerskich w wykonaniu naszych uczniów

recytacja wiersza Wisławy Szymborskiej w wykonaniu Wiktorii z kl. 6b

 

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status