Święto Niepodległości

Polacy co roku 11 listopada obchodzą Święto Niepodległości. Polska po 123 latach niewoli pod zaborami wreszcie odzyskała niezależność.  Sprzyjającą okazją były wydarzenia I wojny światowej. 10 listopada 1918 roku do Warszawy z więzienia w Magdeburgu wraca Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazuje mu władzę nad wojskiem. Dzień 11listopada przyjęto jako  symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości. Józef Piłsudski zostaje mianowany Naczelnikiem Państwa. Powstaje rząd z premierem Ignacym Janem Paderewskim – wybitnym pianistą i działaczem niepodległościowym. W styczniu 1919 roku odbywają  się pierwsze wybory do sejmu. Marzenia Polaków o wolnej ojczyźnie się spełniają, chociaż w kraju niezupełnie panuje spokój, bo rozpoczynają się walki o granice ( z Ukraińcami o Lwów, z bolszewikami o Kresy, zaś w grudniu 1918 roku wybucha powstanie wielkopolskie). Pamiętać należy, że 11 listopada  zapisał się w historii Polski jako  pierwszy dzień wolności. Nasza ojczyzna znów wróciła na mapy Europy i świata.

 

Uczniowie naszej szkoły chcąc uczcić wielkie Święto Niepodległości wykonali plakaty. Niektóre z nich zostały zaprezentowane.

Niepodległość 1918

Niepodległość 1918

Niepodległość 1918

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status