Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto wszystkich czytelników, znawców literatury i zbieraczy książek. Święto zostało zatwierdzone przez UNESCO w 1995 roku ale koncepcja jego organizacji pojawiła się w 1926 roku w Katalonii ( regionie autonomicznym Hiszpanii ). 23 kwietnia to dzień św. Jerzego, patrona Katalonii. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Z czasem kobiety również zaczęły dawać prezenty i były to książki.

UNESCO z okazji tegorocznego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich napisało na swojej stronie internetowej w tekście: “Dlaczego czytanie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek!” o tym, że: “… w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczyć czas przebywania na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów…”

Nie możemy w tym roku świętować w szkole i w bibliotece ale dobrym pomysłem będzie z pewnością świętowanie we własnych domach. W jaki sposób? Oczywiście zostając w domu i czytając książkę. Jeśli przeczytaliście już wszystkie książki z domowej biblioteczki to możecie skorzystać z poniższych propozycji:

Cudaczek Wyśmiewaczek

Calineczka

O czym dudni woda w studni

Mała Księżniczka

Poszukiwacze skarbu

W 80 dni dookoła świata

Ania z Wyspy

Książę i żebrak

Dla tych, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę o książkach – quizy czytelnicze:

Dzieci z Bullerbyn

Akademia Pana Kleksa

Ania z Zielonego Wzgórza

Zakładka do książki to stale towarzyszący atrybut prawdziwego miłośnika literatury. Wykorzystajcie własne pomysły i zróbcie zakładki.

Miłego świętowania!

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status