Maj i czerwiec w świetlicy szkolnej

Uczniowie przebywający w maju i czerwcu w świetlicy szkolnej mieli, podobnie jak w poprzednich miesiącach, okazję rozwijać swoje zainteresowania, spędzić miło i ciekawie czas, poszerzać wiedzę z wielu dziedzin, nawiązywać nowe przyjaźnie, brać udział w różnorodnych zajęciach oraz otrzymać pomoc w przygotowywaniu się do lekcji.

Miesiąc maj  rozpoczął się od tematu o Unii Europejskiej. Aby zrealizować zadanie kształtowania poczucia tożsamości europejskiej, uczniowie zapoznali się z mapą Europy i krajami UE. Dzięki wykorzystaniu plansz i gier edukacyjnych zapoznano się z flagami Europy. W trakcie zajęć czytelniczych i projekcji filmowej przybliżone zostały również bajki i bohaterowie z różnych krajów Europy.

W następnym tygodniu zachęcono uczniów do korzystania z księgozbioru bibliotecznego oraz wdrożono ich do poszanowania książek.  W trakcie wizyty w bibliotece szkolnej można było dowiedzieć się ciekawych informacji na temat jej funkcjonowania oraz znaleźć pozycje książkowe i prasowe odpowiadające swoim zainteresowaniom. Świetliczanie mogli przekonać się jak dawniej wyglądała książka oraz jak obecnie wygląda proces jej powstawania. Temat czytania książek towarzyszył uczniom również podczas zajęć muzycznych, podczas których uczono się piosenki  pt. ,,Książka moim przyjacielem”. Udało się nam także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto czytać oraz przygotować regulamin poszanowania  książek.  Podczas zajęć plastycznych wykonano oryginalne zakładki.

Kolorowy tydzień w świetlicy wskazał rolę kolorów mających wpływ na nastrój i samopoczucie. W oparciu o prezentację multimedialną uczniowie mogli dowiedzieć się jak powstają kolory i tęcza. Podczas  zajęć plastyczno- manualnych stworzono wspaniałe i twórcze prace wykorzystując poznane zasady łączenia kolorów. Wykonano również kolorowe pompony, które ozdobiły naszą salę. Uczniowie poprzez zabawę poznali także kolory w języku angielskim. Omawiane utwory literackie i muzyczne  przepełnione były również kolorami.

Celem kolejnego tygodnia było uświadomienie roli mamy w rodzinie oraz kształtowanie postawy szacunku i miłości. Forma rozmowy kierowanej, swobodnej wypowiedzi i niedokończonych zdań, sięgnięcie do literatury uświadomiło uczniom, jak ważne są mamy w ich życiu, mogli oni docenić jak wiele im zawdzięczają oraz zrozumieć jak wielką  i bezinteresowną miłości są darzeni. Aby uhonorować swoje mamy w ich święto, dzieci uczyły się specjalnej piosenki, wiersza, wykonały bukiety z papieru kolorowego oraz przygotowały laurki.

Ostatni tydzień maja minął pod hasłem: ,,Dobrze być dzieckiem.” Poruszono temat praw dziecka, wspólnie oglądano prezentację multimedialną przybliżającą historię i znaczenie orderu uśmiechu. Podczas zajęć plastyczny dzieci zaprojektowały własne ordery oraz wypowiadały się, kto w ich życiu na taki order zasłużył.

W dniu 29.05.2018r. w świetlicy obchodziliśmy Dzień Dziecka. Dzieci mniejsze i większe spędziły ten czas w radosnej atmosferze w sposób aktywny bawiąc się i grając w sali świetlicowej, na placu zabaw oraz sali gimnastycznej.

Miesiąc czerwiec rozpoczął się od tygodnia konkursów rozwijających kreatywność i zachęcających do rywalizacji koleżeńskiej. Członkowie społeczności świetlicowej mieli okazję spróbować swoich sił m.in. w konkursie ortograficznym ,,Gżegżółka”, ,,Król i królowa ortografii”, ,,Śpiewać każdy może”, ,,Umiem rysować”, ,,Znam i recytuję wiersze”, ,,Szybko liczę i logicznie myślę”, konkursie płynnego czytania o tytuł świetlicowego molika książkowego, konkursie matematycznym online  oraz konkursie sprawności fizycznej.

Kolejnym zagadnieniem czerwca było nadchodzące lato. Omówiono charakterystyczne cechy lata, w trakcie pracy z mapą szukano atrakcyjnych miejsc na spędzanie wolnego czasu. Uczniowie wypowiadali się na temat tego, co dają nam podróże. Na zajęciach plastycznych wykonano prace przedstawiające wymarzone miejsca na spędzenie wakacji. Z okazji zbliżającego się Dnia Taty uczniowie wypowiadali się jak są oni ważni i kochani. Przygotowano także specjalne laurki.

Ostatnie dni pracy świetlicy dotyczyły letnich wyjazdów i bezpieczeństwa w czasie wakacji. Był to również czas podsumowań całorocznej działalności.

Życzymy wszystkim Świetliczakom wspaniałego wypoczynku i do zobaczenia we wrześniu!

Ilona Sekman

Marta Stec

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status